Incydent, który mógł wciągnąć NATO do wojny na Ukrainie. "Washington Post" pisze o lekkomyślnym zachowaniu Rosjan

O sprawie bliskiego zestrzelenia brytyjskiego samolotu przez rosyjskie siły zbrojne informuje "Washington Post". Amerykański dziennik powołuje się przy tym na dokumenty, które miały wyciec z Pentagonu. Do incydentu doszło we wrześniu 2022 roku. Jak zauważa gazeta, gdyby doszło do tragedii, mogłaby ona wciągnąć Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone w wojnę na Ukrainie.

2023-04-10, 11:29

Incydent, który mógł wciągnąć NATO do wojny na Ukrainie. "Washington Post" pisze o lekkomyślnym zachowaniu Rosjan
O krok od III Wojny Światowej. Rosjanie omal nie zestrzelili brytyjskiego samolotu zwiadowczego. Foto: Clive117/shutterstock

"Według dokumentów wojskowych USA, które pojawiły się w internecie, rosyjski myśliwiec w ubiegłym roku omal nie zestrzelił brytyjskiego samolotu zwiadowczego" - poinformowała amerykańska gazeta, oceniając, że jest to bardziej poważny incydent, niż wszystkie inne ujawnione dotychczas przypadki. Co ważne, potencjalnie mógł on "wciągnąć USA i NATO do wojny na Ukrainie".

Do zdarzenia miało dojść 29 września u wybrzeży okupowanego przez Rosję Krymu. Tajny dokument, na który powołała się gazeta, mówi o sytuacji, w której omal nie doszło do zestrzelenia samolotu RC-135 (brytyjskie samoloty zwiadu radioelektronicznego) przez rosyjski myśliwiec.

Wystrzelono pocisk

Minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace w październiku miał poinformować Izbę Gmin, że dwa rosyjskie myśliwce Su-27 przechwyciły brytyjską maszynę w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Morzem Czarnym. Rosjanie operowali w "lekkomyślny" sposób, a jeden z ich samolotów zbliżył się do brytyjskiego na odległość 15 stóp (niecałe 5 metrów).

Rosyjski myśliwiec wystrzelił przy tym pocisk na pewnej odległości.

REKLAMA

Dokument, na który powołał się "Washington Post”, był adresowany do Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Pentagonu z oznaczeniem SECRET/NOFORN,. Według tej nimenklatury nie był przeznaczony dla zagranicznych odbiorców. Zawierał on informacje na temat lotów rozpoznawczych nad Morzem Czarnym w okresie od 29 września 2022 roku do 26 lutego 2023 roku.

Czytaj też: 


TVPInfo/Washington Post/mn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej